Nem mindegy, milyen zsírt pótolunk!
A száraz bőrt kozmetikai szempontból a bőr állapotai közé soroljuk, nem feltétlen mutat összefüggést a genetikai és hormonális adottságokkal. Jellemzői: zsír- illetve vízhiány, a bőr hámlik, gyakran viszket, tapintása érdes, durva felületű.
Aszáraz bőrnél elsősorban a bőr sejtjei közötti zsírok (a szaruzsír) szerkezete változik meg, s egyidejűleg csökken a nedvességtartalma is. A szaruzsír hiány lehet öröklött tulajdonság is, de leginkább a külső tényezők befolyásolják a bőr védekezőképességét, a barrier réteg állapotát.
Egészséges bőrnél a zsíros és nedves faktorok szabályosan sorakoznak egymás mellett, így egy többnyire zárt, áthatolhatatlan védőgátat alkotnak. Ez a barrier réteg véd a külső káros anyagokkal szemben, illetve megakadályozza a bőr természetes nedvességtartalmának az elvesztését. A stratum corneum anyagcsere szempontból inaktív sejtekből és több rétegben, dupla sorú lipidekől álló sejtközti matrixból áll, melyek nagyban hasonlítanak a biológiai membránok falához (illetve a liposzómákhoz).
A bőr lipid védekező rétegének sérülése egy felerősödött transzepidermális vízveszteséghez, ezen keresztül pedig érdes, száraz bőr kialakulásához vezet. Az irritáció következményeként környezeti mérgek, baktériumok, vírusok és allergén anyagok juthatnak nagyon könnyen a bőrbe, és további kóros elváltozásokat okozhatnak.
Bőrbarát védelem
A stratum corneum barrier rétege főleg cermidból, koleszterinből és palmitinsavból áll. A bőrazonos, bőrbarát bőrvédelem hasonló anyagokat és hasonló felépítést jelent. Az ilyen rendszereket DMS (Derma Membran Struktur) rendszernek hívják. Ezek általában ceramidot, fitoszterineket (nagyon hasonlít a koleszterinre) és hidrogenizált foszfatidilkolint (kémiailag kötött palmitinsavval és sztearinsavval) tartalmaznak. Az összetevők fiziológiailag hozzájárulnak a bőr természetes egyensúlyához. Az ilyen rendszerek előnye, hogy nem tartalmaznak emulgálószereket, ami nagyon fontos például az atopikus bőr számára.
A sérült bőrréteg regenerálása elsősorban ceramidokkal érhető el, melyet a bőr az epidermiszben állít elő és a bőrsejt életének kb. 28. napján a hámrétegbe lead. A ceramidok közül az egyik legfontosabb a linolsav tartalmú ceramid-I. Mennyiségének csökkenése a bőrben egyenes arányban van a kóros bőrelváltozások növekedésével.
Ezért van nagy jelentőségük a liposzómás és nanoszómás szállító rendszereknek, mivel ezek héjukban, nagy koncentrációban linolsavat tartalmaznak. A megfelelő mennyiségű ceramid előállításához a bőrsejtek születését és a stratum corneum felé való vándorlását védeni és támogatni kell, mivel ezen az úton, a sejtek káros környezeti hatásokra (szabadgyökök, UV-sugárzás) megsérülhetnek. Az egészséges bőrápolásból azért három vitamin nélkülözhetetlen: A, E és a C-vitamin.
A hidro-lipid réteg és a hámréteg működését a nem megfelelő összetételű kozmetikumok használatával meg lehet zavarni. Ide tartoznak pl. a kőolajszármazékok. Az olcsó ásványi olajok legnagyobb hátránya kétségtelenül az, hogy különösen magas koncentrációban áthatolhatatlan filmet (okkluzív hatás) képeznek a bőrön.
Visszaszorítja a bőr saját lipidgátját, amely a készítmény felvitelekor a bőr nagy vízveszteségéhez vezet, s ez a kialakuló száraz, repedezett és pikkelyes bőrért felelős. Mivel a bőr nem termel megfelelő bőrfelszíni emulziót, az ásványi olajos kozmetikumok (de gondolhatunk akár az ajakápolókra is!) használói úgy érzik, ha nem krémezik arcukat a bőrük feszül, viszket és száraz.
Egyre többet használnak a készítményből, függőségbe kerülnek tőle. A krém adta selymes érzet a bőrfelszínen a fel nem szívódó ásványi olajokból ered, alatta viszont a bőr egyensúlya teljesen felborult.